, 43-300 Bielsko-Biała | + 48 338181506 | kamienica@tvbeskidy.pl | facebook
Domy modułowe – schronienie dla uciekających przed wojną
Polski rząd, w porozumieniu z ukraińskimi władzami, wybuduje ośrodki przeznaczone dla osób zmuszonych do opuszczenia własnych domów w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Docelowo rząd polski zbuduje osiedla dla 20 tys. osób. Pierwsze z osiedli otwarte zostało we Lwowie. Korzysta z niego około tysiąca Ukraińców.
– Już 10 mln osób musiało opuścić swoje domy. 2,5 mln z nich jest w Polsce, ale nie zapominajmy o tym, że 6 mln osób jest wewnętrznie rozlokowana na Ukrainie – mówił premier.
Szef polskiego rządu zapowiedział kolejne podobne inicjatywy – Robimy wszystko, żeby ochronić ukraińskie dzieci, kobiety. Takich miasteczek będzie więcej. Nasi wysłannicy jadą do miast wokół Kijowa i będą stawiali podobne miasteczka.
Dużą zaletą budowanych ośrodków jest fakt, że mogą być rozlokowane oddzielnie oraz zestawione w jednej lokalizacji. Każdy moduł mieszkalny jest umeblowany. Na terenie ośrodka znajdują się również wyposażone: sanitariaty, magazyny, punkt pielęgniarski i stołówka.
Polska przyjmuje rannych żołnierzy z Ukrainy
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w szpitalu, rannych w walce z rosyjskim agresorem, ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów. Już dziś są również leczeni w Polsce. Jak zapowiedział Prezes Rady Ministrów, polskie szpitale są gotowe do przyjęcia co najmniej 10 tys. żołnierzy, jeżeli będzie taka konieczność.
– Zrobimy wszystko, żeby przyjąć i leczyć żołnierzy z Ukrainy. Oby wszyscy wrócili do zdrowia, swoich domów i dzieci – kontynuował.
Polska wspiera swoich sąsiadów
Jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę Polska podjęła działania, aby przygotować się na możliwy kryzys uchodźczy. Dzięki temu bardzo szybko byliśmy w stanie zorganizować pomoc dla osób, które uciekały z Ukrainy przed wojną.
Dotychczas do Polski wjechało ponad 2,8 mln uchodźców. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, pozwala na legalny pobyt naszym sąsiadom w Polsce. Mogą oni m.in. podjąć pracę, skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej czy kontynuować naukę i edukację. Wsparcie finansowe otrzymują również osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich.
Obecny kryzys uchodźczy jest największym exodusem ludności w Europie od 80 lat – od zakończenia II wojny światowej. Polska podejmuje działania, aby Unia Europejska i cały świat zachodni wzięły współodpowiedzialność za sytuację osób, które w wyniku rosyjskiej agresji musiały uciekać ze swojego kraju. Potrzebna jest pomoc humanitarna i wsparcie dla państwa przyjmujących największą liczbę uchodźców. Ważne jest również większe zaangażowanie wspólnoty w przyjmowanie uchodźców z Ukrainy.
Ukraina broni europejskich wartości
– Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości. Prawo do życia, prawo do wolności i suwerenności – mówił premier podczas wizyty we Lwowie. Jak podkreślił – dlatego jak rozmawiam z przywódcami państw zachodnich Unii Europejskiej, to wskazuje wyraźnie na konieczność jak najmocniejszych sankcji. To jest najmniejsza cena, jaką możemy zapłacić także my w Europie, za to co dzieje się tutaj, na Ukrainie, za te straszne zbrodnie. Najmniejsza cena odzyskania wolności. Z tego muszą sobie wszyscy zdać sprawę – wskazał.
Premier zaapelował do Komisji Europejskiej, aby pojawiły się nowe pieniądze w ramach Funduszu Solidarności z Ukrainą. To pieniądze, które zostaną przeznaczone bezpośrednio na pomoc dla osób uciekających przed wojną.
15 Maj - 21:53
Premier Mateusz Morawiecki w Otwocku podsumował dotychczasowe wsparcie dla polskich rodzin
14 Maj - 22:00
Problemy z dokumentacją cen transferowych. Nad firmami wisi widmo niepotrzebnych problemów...
08 Maj - 13:19
Najlepiej zarabiający Polacy coraz częściej szukają promocji w sklepach
27 Kwi - 21:04
Występują utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym
08 Kwi - 11:19
Ponad 80 proc. konsumentów twierdzi, że tegoroczne zakupy świąteczne zrobi w promocjach
22 Mar - 18:11
Czy urzędnicy MZD w Bielsku-Białej otrzymują premie za wystawianie mandatów...?