, 43-300 Bielsko-Biała | + 48 338181506 | kamienica@tvbeskidy.pl | facebook
Wbrew pozorom to nie opis wysypiska śmieci, tylko tego co w sobotę 22 maja zebrali wolontariusze sprzątając brzeg Jeziora Żywieckiego. „Majowe śmieciobranie – by naturze było lżej” odbyło się dzięki zaangażowaniu beskidzkiego oddziału WOPR z Żywca oraz wielu wolontariuszy, którym stan środowiska naturalnego nie jest obojętny.
Punktualnie o 8:30 z Plaży Miejskiej nad Moszczanką wszyscy uczestnicy wyposażeni w rękawice i worki, ruszyli wzdłuż brzegów jeziora. W ciągu czterech godzin na odcinku 400 metrów udało się zebrać aż 4 tony śmieci. Wynik powalający....
Duża część odpadów jest efektem naniesienia ich przez spływające wody Soły i Koszarawy. Reszta to pozostałości po odwiedzających jezioro turystach, mieszkańcach czy rybakach.
Uprzątnięty odcinek to zaledwie kropla w morzu. A że kropla drąży skałę.....być może uda się posprzątać cały brzeg jeziora? Na pewno nie będzie to łatwa sprawa, gdyż jezioro jest ogromne.
Sprawy nie ułatwia odkryty niedawno u ujścia Soły dywan śmieci – składający się przede wszystkim z plastikowych butelek. Sprawę nagłośnił Dominik Fołta – bielszczanin, którego pasją są piesze wędrówki po Beskidach. Dzięki niemu na śmieciobraniu pojawili się m.in. ludzie z Krakowa i Dąbrowy Górniczej. Niestety mieszkańców Żywca i okolic było bardzo mało. Za to żywiecki oddział WOPR-u spisał się na medal. Członkowie grupy brali czynny udział w sprzątaniu i przewieźli pełne motorówki zebranych śmieci z jednego brzegu na drugi.
Brzeg jeziora jest czystszy o 4 tony śmieci, jednak to wciąż za mało. Potrzebne są kolejne akcje i większe zaangażowanie samorządów. W sobotę pojawił się tylko burmistrz Miasta Żywiec – Antoni Szlagor. Wszyscy uczestnicy zgodni są co do tego, by kolejne akcje bardziej nagłaśniać na stronach urzędów miast czy w mediach społecznościowych. Wciąż widać, że duża część społeczeństwa nie rozumie, że pozostawione śmieci przy brzegach rzek i jezior, stanowią duże zagrożenie dla środowiska i żyjących w nim zwierząt. Warto pomyśleć o akcjach edukacyjnych i uświadamiać lokalną społeczność.
Podążając za ideą myśl globalnie, działaj lokalnie – czekamy z niecierpliwością na kolejne akcje.
08 Gru - 18:33
Czy wszyscy dostrzegają potrzebę zmiany dotychczasowej sytuacji – za i przeciw na zorganiz...
01 Lis - 18:56
Wśród Polaków, którzy w ostatnich 5 latach złożyli pozew rozwodowy do sądu, 28,7% jako ...
08 Maj - 21:11
Tai chi to tradycyjna chińska praktyka, która łączy ruch, oddech i medytację w harmonijną ...
02 Kwi - 22:19
200 letni buk pospolity nazywany „Sercem Ogrodu” rośnie w centrum starego parku w Arboretu...
02 Kwi - 22:09
Polakom podoba się walka cenowa wśród dyskontów. Ponad 55 proc. rodaków chce jej zaostrzen...
14 Gru - 21:51
Zmiana nastrojów konsumenckich przed świętami. Polacy coraz bardziej zmęczeni szukaniem os...