, 43-300 Bielsko-Biała | + 48 338181506 | kamienica@tvbeskidy.pl | facebook
W dniu 03 sierpnia, w końcu po siedmiu dniach redakcja kamienicabielsko otrzymała odpowiedź PINB dla Bielska-Białej na zadane pytania ws. prawdopodobnej samowoli budowlanej w dolinie Jeżynowy Zakątek. Niestety, tak jak się spodziewaliśmy chcieliśmy odpowiedzi nagrać i znowu nie. Wcześniej naszym dzienikarzom - praktykanom zatrzymano kamerę, (poprzedni artykuł: Czy Inspektor PINB łamie prawo) dziś odpowiedzi Pani Inspektor ograniczały sie jedynie do wykładni internetowej, które łatwo można znaleźć w sieci, dlatego publikujemy odpowiedz Pani Marii Przybyła
.Pytania nasze były specjalistyczne i oczekiwaliśmy stanowiska Inspektoratu - czyli tzw. policji budowlanej na bardzo niewygodne naszym zdaniem pytania.
Zatem informujemy, naszych czytelników, iż nadal nie uzyskaliśmy od Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego w Bielsku-Białej konkretnej – jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie ws. budowy drogi na wskazanej działce nr. w Jeżynowym Zakątku - foto:
Pytania redakcji dotyczyły : czy jest to samowola budowlana?, czy jest to legalna inwestycja?, bo zdaniem specjalistów budowlanych, nie można tego nazwać utwardzeniem terenu, a Ich wykładnia interpretuje to zupełnie inaczeniej niż Pani Maria Przybyła - Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bielski-Białej.
Zdaniem specjalistów, utwardzenie gruntu na działkach budowlanych zaliczane jest zwykle do urządzeń budowlanych, czyli urządzeń technicznych związanych z obiektem budowlanym, zapewniających możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem (np. przejazdy, place postojowe, place pod śmietniki ) - W takim przypadku utwardzenie pełni rolę podrzędną w stosunku do obiektu budowlanego znajdującego się na działce.
Zatem Pani Inspektor Maria Przybyla myli się, czy nie ? , bo napisała w piśmie urzędowym.... cyt w decyzji „ jest to przyszła droga dojazdu do placu budowy”, więc jak pisze a logika podpowiada, że to uzasadnienie jest nieprawdziwe – , bo na działce nie ma budowy i nie zgłoszono żadnej budowy do Ratusza. Taki zamiar Innwestora budowy dojazdu byłby już budowlą i wymagałby pozwolenia. Wynika to pośrednio z tego, że prawo budowlane utwardzenie wymienia w ust. 2 art. 29 a nie w ust. 1, czyli tam gdzie są roboty budowlane, a nie budowa obiektów. Ponadto, takie przedsięwzięcie, jak tzw. utwardzenie gruntu musi być w zgodzie z Planem Zagospodarowania Przestrzennego, podlega ocenie oddziaływania na środowisko i udziale społeczeństwa w ochronie środowiska. Pani Inspektor, podczas rozmowy z naszymi dziennikarzami była w posiadaniu tzw „Projektu Panu Budowy” na pewno musiała o tym wiedzieć, że tą drogę budowano jeszcze w marcu 2018r, kiedy teren był działką rolną z sadem - czy było inaczej?, a jej inwestor w tym okresie nie był jej właścicielem, więc rodzi się kolejne pytanie... co zrobiła z tą wiedzą i dlaczego w odpowiedzi na pismo naszego czytelnika nazwala to legalnym działaniem inwestora – nie wspomnę, iż droga procentowo nie odpowiada warunkom zabudowy, łączy trzy działki i posiada instalacje wodnokanalizacyjne.
W piśmie do Pani Inspektor, informowaliśmy, iż w omawianym przepisie ustawodawca nie określił jakiemu celowi ma służyć wykonanie tych robót, ani jakie ma być przeznaczenie utwardzonego terenu. Niemniej jednak w rezultacie utwardzenia nie powinien powstać obiekt budowlany (budowla) wymagający pozwolenia na budowę. Inaczej mówiąc droga utwardzana nie może później być zalegalizowana i służyć jako budowla, której budowa wymaga pozwolenia na budowę.
Taki sposób rozumienia tego przepisu znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym, na przykład w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia. 20.11.2012 r. o sygn. akt II OSK 1283/11:
“Skoro ustawodawca w art. 25 ust. 2 pkt 5 nie ograniczył w żaden sposób, jakim celom ma służyć utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych, jakie ma być przeznaczenie tak utwardzonego gruntu, to nie można w drodze wykładni wprowadzać tu ograniczeń. Jeżeli ktoś zgodnie z powyższym przepisem wykona roboty budowlane polegające na utwardzeniu powierzchni gruntu na działce budowlanej, to nie można po wykonaniu tych robót mówić, że jest to budowa obiektu budowlanego, ponieważ utwardzony teren jest wykorzystywany np. jako plac składowy. Jeżeli na utwardzonej powierzchni gruntu zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 5 Prawa budowlanego mogą lądować helikoptery lub poruszać się samochody to jeszcze nie oznacza, że jest to lotnisko, czy droga czyli budowla w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, gdyż takie rozumienie wykluczałoby całkowicie zastosowanie art. 29 ust. 2 pkt 5 Prawa budowlanego. (…)
Należy przyjąć, zdaniem specjalistów i wykładni NSA, że skoro utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych zostało zamieszczone w ust. 2 pkt 5 art. 29, a nie w ust. 1 to utwardzenie to jest zaliczane do tego typu robót budowlanych, które z założenia nie są budową i nie mogą prowadzić w efekcie końcowym do powstania budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, chyba że zakwestionuje się sam sposób utwardzenia powierzchni gruntu, ( wspomniałem w tekście o kanalizacji na drodze i położonym asfalcie) który wykracza poza granice rozumienia tego pojęcia. Wyznacznikiem rozumienia art. 29 ust. 2 pkt 5 Prawa budowlanego nie może być przeznaczenie, sposób użytkowania utwardzonej powierzchni gruntu działki budowlanej.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/492C737B24
Szanowni Mieszkańcy Kamienicy, w piśmie od Pani Inspektor Marii Przybyła, które dziś publikujemy na naszym portalu nie uzyskaliśmy żądnych odpowiedzi na nasze pytania, zatem wystąpiliśmy raz jeszcze prośbę o spotkanie z Panią Marią przed kamerą w celu zajęcia stanowiska tzw. policji budowlanej. Stowarzyszenie Mieszkańcy Kamienica wyraża nadzieję, iż Pani Inspektor przyjmie nasze zaproszenie i weźmię udział w dyskusji - debacie „Ważne w regionie” pod koniec sierpnia 2018r. Program tv realizowany będzie na żywo ze Studia Film Factor na portale Biznesowe , w tym nasz Portal Kamienica Bielsko.tvbeskidy.pl
08 Gru - 18:33
Czy wszyscy dostrzegają potrzebę zmiany dotychczasowej sytuacji – za i przeciw na zorganiz...
01 Lis - 18:56
Wśród Polaków, którzy w ostatnich 5 latach złożyli pozew rozwodowy do sądu, 28,7% jako ...
08 Maj - 21:11
Tai chi to tradycyjna chińska praktyka, która łączy ruch, oddech i medytację w harmonijną ...
02 Kwi - 22:19
200 letni buk pospolity nazywany „Sercem Ogrodu” rośnie w centrum starego parku w Arboretu...
02 Kwi - 22:09
Polakom podoba się walka cenowa wśród dyskontów. Ponad 55 proc. rodaków chce jej zaostrzen...
14 Gru - 21:51
Zmiana nastrojów konsumenckich przed świętami. Polacy coraz bardziej zmęczeni szukaniem os...