, 43-300 Bielsko-Biała | + 48 338181506 | kamienica@tvbeskidy.pl | facebook
W kolejnym i ostatnim programie TvBeskidy pt."Ważne w regionie" rozmawialiśmy z bezpartyjnym posłem Kukiz'15 Jerzym Jachnikiem. Poseł na dwie godziny przez ciszą wyborczą odniósł się do jakości kampani wyborczej w Bielsku-Białej, organizowanych debat i samych kandydatów. W drugiej części programu poruszyliśmy temat zgłoszony przez internautów do redakcji BiznesRegion, a dotyczący zagrożenia, jakie od kliku lat grozi turystom na stoku Szyndzielni w Bielsku-Białej. Zapraszamy do programu.
Nie wiemy jak duży wpływ fale radiowe mają na ludzi z rozrusznikami serca, ale wiemy że mają.
W dniu 26.10.2015 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach Pracownia Analiz Manualnych, Instrumentalnych, Hydrobiologicznych oraz Pomiarów Terenowych i Pobierania Próbek, posiadająca akredytację AB480, wykonała pomiary natężenia pól elektromagnetycznych emitowanych do środowiska przez instalacje radiokomunikacyjne oraz telekomunikacyjne w obszarze klasyfikacji miejsc dostępnych dla ludności w rejonie Górnej Stacji Kolei Linowej „Szyndzielnia” w Bielsku-Białej. W rejonie tym zamontowane są: na wieży urządzenia należące do EmiTel Sp. z o.o., a na dachu budynku Kolei Linowej systemy nadawcze należące do Radio Bielsko Sp. z o.o. i Eurozet Radio Sp. z o.o. Pomiary przeprowadziliśmy wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach.
WIOŚ WIS informuje
Pomiary oraz analizy widma promieniowania elektromagnetycznego w środowisku dokonano przy pomocy Selektywnego Analizatora Pola Elektromagnetycznego SRM – 3006, który pozwolił wykazać występowanie przekroczeń dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego, a zarazem ustalić, do którego podmiotu należą urządzenia powodujące występowanie przekroczeń. Pomiary przeprowadzone przez WIOŚ wykonano w 13 punktach pomiarowych. W czterech punktach pomiarowych P1, P2, P3 i P6 (zlokalizowanych na i w okolicy wieży widokowej Szyndzielnia) stwierdzono przekroczenia dopuszczalnego poziomu pól elektromagnetycznych t.j. 7 V/m. Poziom pól wynosił od 8,97 – 13,76 V/m. W związku z wykazanymi przekroczeniami dopuszczalnego poziomu pól elektromagnetycznych, przeprowadziliśmy kontrolę dwóch podmiotów, tj. Radio Bielsko Sp. z o.o. – w grudniu 2015 r. oraz Eurozet Radio Sp. z o.o. - w marcu 2016 r.
W wyniku kontroli WIOŚ
W wyniku kontroli WIOŚ wydał zarządzenia pokontrolne, którymi nałożyli na ww. podmioty obowiązek podjęcia działań ograniczających poziom pól elektromagnetycznych emitowanych do środowiska przez zespoły antenowe do poziomów dopuszczalnych. W odpowiedzi na zarządzenia pokontrolne Eurozet Radio Sp. z o. o. poinformowało Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, że zmniejszono moc nadajnika stacji radiowej pracującej na częstotliwości 105 MHz, doprowadzając do poziomu dopuszczalnego. Jednocześnie przekazano do WIOŚ sprawozdanie potwierdzające, że natężenia pola pochodzące od anten Eurozet Radio Sp. z o.o. nie przekraczają dopuszczalnego poziomu.
Z kolei Radio Bielsko Sp. z o.o. poinformowało Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o pojęciu decyzji o przeniesieniu systemu urządzeń nadawczych w zupełnie inne miejsce. W tej sprawie przeprowadzono procedurę budowlaną dotyczącą budowy wieży, która będzie mogła bezpiecznie przejąć wszystkie problematyczne nadajniki z Szyndzielni, zarówno radiowe małej mocy, jak i telewizyjne o wielkich mocach oraz łączność internetową. Zgodnie z otrzymaną informacją przekazaną WIOŚ przez Radio Bielsko, przeprowadzono niezbędną procedurę uzyskiwania zezwoleń urzędów, mn. in. Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zakończenie budowy wraz z przeniesieniem nadajników z obecnej lokalizacji ma nastąpić w ciągu najbliższego miesiąca 2018r. W związku z tym, WIOŚ może przeprowadzić kontrolę sprawdzająca po zakończeniu inwestycji.
Ponadto wyniki pomiarów WIOŚ przekazał Śląskiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu w Katowicach, który również prowadził własne postępowania administracyjne dotyczące spełnienia warunków higieniczno-zdrowotnych w otoczeniu instalacji nadawczych i w 2016 roku nakazał Radio Bielsko obniżenie pozimu sygnału do dopuszczalnego o czym stosownym pismem powiadmił Prezydenta Bielska-Białej, zobowiązując go, jako instytucję odpowiedzialną za ochrone żywcia i zdrowia w tym obszarze . Jak informuje WIS, nadajniki są ustawione na górnej stacji kolejki, a jest to obiekt należący do Miasta Bielsko-Biała.
Przez okres 3 lat miasto Bielsko-Biała nie rozwiązało problemu
W kwietniu 2018 roku WIOŚ ponownie dokonał kontroli natężenia sygnału i zaapelował do urzędu w Bielsku -Białej o natychmiastowym podjęciu kroków, opisując zagrożenia wynikające z lekceważenia tego problemu. Nie wiemy dokladnie jak duży wpływ fale radiowe mają na zwykłych ludzi i tych z rozrusznikami serca, ale wiemy że mają. Ilu ludzi z podobnymi urządzeniami zainstalowane w sobie przebywało w tym okresie na Stoku Szyndzielni i czy przekroczenie o 100% dopuszczalnych fal elektromagnetycznych nie miało wpływu na ich zdrowie, tego też nie wiemy. Może należałoby zapytać bielskie służby zdrowia czy w tym okresie od 2015 roku nie było zgoszeń i pomocy udzielanej na stoku Szyndzielni. Góra Szyndzielna z kolejką gondolową, to miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów i mieszkańców Bielska-Białej. Nie wiemy, czy przypadkowi turyści nie zostali narażeni na niebezpieczeństwo, może nawet przez działanie tych fal radiowych stracili życie – nie wiedząc jaki był bezpośredni powód. Jeśli określone są dopuszczalne granice natężenia fal radiowych tzn, że działanie powyżej tej granicy musi być szkodliwe.
Biznes wziął górę nad zdrowym rozsądkiem.
Radio Bielsko twierdzi, że buduje nowy masz i będzie gotowy za miesiąc, ale przez 3,5 roku nie wykonało zarządzeń WIS. Powinno obniżyć sygnał i ew. dopiero budować swój nowy maszt gdzieś w głębi lasu, daleko od szlaków turystycznych. To jest skandal. Nie wiemy od kiedy to natężenia jest przekroczone, badania wykazały dopiero po kontroli w 2015 roku, zatem takie działania negatywne fal mogły być wcześniej- od kiedy?. Radio jest radiem lokalnym, ale słychać go na całym Śląsku i w Krakowie. Prosiliśmy o stanowisko Prezesa Radia, zapraszalismy do studia - niestety Radio nie zajęło oficjalnego stanowiska i nie otrzymaliśmy wyjaśnienia.
Słabe służby - słabe Państwo
Posumowująć: dzialania służb są niewystarczające, nie wystarczy dokonać konroli i pozostać biernym - to jest przykład słabego PAŃSTWA . Redakcja Biznes Region zwróciła się o stosowne dokumenty do wszystkich instytucji odpowiedzialnych za taki stan rzeczy - do tematu wrócimy w najbliższym programie "Ważne w Regionie".
25.10.2018 do readkcji BiznesRegion wpłynęło pismo szefa radia Bielsko:
W sprawie Pana materiału pod tytułem Biznes wziął górę nad zdrowym rozsądkiem. Poseł Jachnik w studio TvBeskidy
pragnę zauważyć, że Radio BIELSKO prowadzi działalność zgodnie warunkami określonymi w koncesji nr 017/K/2008-R wydanej przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, oraz w Pozwoleniu Radiowym DZC - WRF - 5151 - 529/08 wydanym przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Warunków technicznych dotrzymujemy rygorystycznie.
Kiedy instalowaliśmy antenę, byliśmy jedynym radiem na Szyndzielni. Po instalacji anteny zleciliśmy pomiary natężenia pola elektromagnetycznego. Protokół jest w Pańskim posiadaniu. Wynika z niego jednoznacznie, że nasza antena działa zgodnie z wszystkimi normami środowiskowymi. Od tego czasu nie dokonywaliśmy żadnych zmian w systemie antenowym, więc nasz nadajnik nadal nie przekracza norm emisji. Od tego czasu w okolicy pojawił się las anten, również takich emitujących wielokrotnie większą moc niż nasza. Prawo mówi, że każdy następny nadajnik należy tak instalować, żeby zsumowane natężenie pola elektromagnetycznego nie przekraczało dopuszczalnych norm. Więc aby sprawdzić, kto przekroczył normy należałoby przeanalizować badania sumaryczne po każdorazowym uruchamianiu kolejnych nadajników.
Uwzględniając nasze odwołanie Główny Inspektor Sanitarny w dniu 2016.07.21 uchylił decyzję na którą powołuje się Pan w programie. Mimo to w najbliższym czasie przeniesiemy nasz „mały” nadajnik na nową wieżę.
Redakcja BiznesRegion nie może się odnieść do sprostowania, ponieważ nie otrzymała potwierdzenia tego protokołu z WIS w Katowicach i GIS w Warszawie . Jak tylko potwierdzimy dokumenty opublikujemy je.
08 Gru - 18:33
Czy wszyscy dostrzegają potrzebę zmiany dotychczasowej sytuacji – za i przeciw na zorganiz...
01 Lis - 18:56
Wśród Polaków, którzy w ostatnich 5 latach złożyli pozew rozwodowy do sądu, 28,7% jako ...
08 Maj - 21:11
Tai chi to tradycyjna chińska praktyka, która łączy ruch, oddech i medytację w harmonijną ...
02 Kwi - 22:19
200 letni buk pospolity nazywany „Sercem Ogrodu” rośnie w centrum starego parku w Arboretu...
02 Kwi - 22:09
Polakom podoba się walka cenowa wśród dyskontów. Ponad 55 proc. rodaków chce jej zaostrzen...
14 Gru - 21:51
Zmiana nastrojów konsumenckich przed świętami. Polacy coraz bardziej zmęczeni szukaniem os...